Cesta do Ruska
Cestujeme po Rusku
Cesta z Ruska

   Nejrychlejší, ale i nejdražší je letět. To jsem nikdy nezkoušel, takže nevím. Snad je spolehnutí na ruskou společnost PULKOVO, která má pobočku i v Praze.
   Další možnost je jet vlastním automobilem, ale ten nevlastním, takže poslední dopravní prostředky, které zbývají jsou autobus a vlak.
   Z důvodů nutnosti víz do Běloruska i Ukrajiny se cesta přes tyto země finančně nevyplatí. Z Prahy jezdí přímý rychlík do Moskvy, ale přes Bělorusko. My jsme vždy, kromě cesty na Kavkaz, kdy panoval ještě bezvízový styk a zlaté razítko AB Služebnaja, cestovali přes pobaltské republiky resp. Litvu a Lotyššsko. Cesta zabere 4-5 dní. Nejlépe je si koupit, pokud je Vás nejméně 6, skupinovou jízdenku (či zpáteční) až do Kaunasu (Vilniusu), která vyjde na 890 Kč. Z Kaunasu jezdí jak vlaky (25,8 LIT) tak autobus do Rigy. Odjezdy vlaků z Kaunasu jsou v 0:30 hod a příjezd v ranních hodinách do Rigy. Z Rigy jezdí přímé vlaky do Moskvy. Jedou přes Lotyššské Rezekne, kde je též možnost nastoupit. Levnější a rychlejší varianta jsou odjezdy autobusů (několik) z autobusového nádraží do Moskvy. Cena se pohybovala okolo 10,8 Lat (možnost uplatnění karty ISIC, ITIC). Vlak přijíždí na Rižské nádraží v Moskvě, stejně tak i jedna autobusová spol., jiná přijíždí před Jaroslavské nádraží. Pokud chcete navštívit i Estonsko, jezdí přímé autobusy do Tallinu. Z Tallinu se dá jet přímo autobusem, či vlakem do Petrohradu.
Pozn.: kurzy se pohybovali:
1 USD = 31 RUB
1 RUB = 1 CZK
1 LAT = 0,6 USD
1 LIT = 10 Kč


   Nejlevnější a nejpohldlnější je cestovat vlakem. Vedle vlastního zážitku z jízdy i dosti ušetříte. Cestou je také možno navázat mnohé kontakty a něco "navíc" se dovědět. Vlaky se dělí na několik tříd. Na krátší vzdálenosti jezdí normální (prigorodnyje) osobní vlaky. Na delší vzdálenosti můžete zakoupit nejlevnější třídu tzv. obščij (jezdí jenom někde a na místa nejsou rezevace), dále pak plackartnyj (levný, vlastní lůžko, námi nejvyhledávanější) a kupejnyj (asi 2x dražší než plackartnyj, vlastní uzamykatelné kupé pro 4 osoby). Každý vagon má přidělen svou průvodčí (děžurnou), která je Vám k dispozici (taky zavírá hajzly) a též se stará o to aby byla stále k dispozici v samovaru vařící voda (nezbytné k vaření čínských polívek - rusky "lápša" a čaje). V zastávkách není problém vyjít na nádraží a něco si koupit k snědku od všudepřítomných prodávajících bábušek (vařené brambory, zelenina, ovoce, pirožky ze vším na co si vzpomenete). Z toho vyplývá, že není nutno si do vlaku kupovat jídlo.
   Jízdenky se kupují na pas v pokladnách jednotlivých nádraží. V Moskvě je jich několik, Jaroslavské (odjezdy vlaků na východ a sever), Leningradské (do Petrohradu a na sever), Kazaňské (východ a jih), Běloruské (Ukrajina a Bělorusko), Rižské (Lotyšsko) a snad ještě něco. Někdy můžou být problémy s koupí jízdenek (hlavně na plackartnyj), ale kupejnyj se snad najde vždycky.

Ceny vybraných spojů jsou uvedeny zde:

Rezekne - Moskva 9 LAT (asi 500Kč) (obščij)
Moskva - Novosibirsk 764 RUB (plackarta)
Moskva - Inta 1105,4 RUB (kupejnyj)
Inta - Petrohrad 596,2 RUB (plackartnyj)
Novosibirsk - Bijsk 210 RUB (plackarta)
Bijsk - Ťjungur 400 RUB (mikrobus)
Inja - Gornoaltajsk 140 RUB (autobus)
Barnaul - Novosibirsk 100 RUB (autobus)
Novosibirsk - Irkutsk 600 RUB (plackarta-Běloruský vlak)
Irkutsk - Sluďanka 24 RUB (električka)
Sluďanka - Vydrino 17 RUB (električka)
Vydrino - Mysovaja (Babuškin) 20 RUB (električka)
Mysovaja - Ulan-Ude 26 RUB (električka)
Ulan-Ude - Nuški (hranice s Mongolskem) 84 RUB (plackarta)
Ulan-Ude - Moskva 1024 RUB (plackarta)
Nauški - Suchbatar 280 RUB !!!
Suchbatar - Ulanbatar 3 USD (na černo)
Ulanbatar - Charchorin 7000 TUG (7 USD) (mikrobus)
Ulanbatar - Moskva cca. 100 USD (kupejnyj)

   V Moskvě, Novosibirsku a Petrohradě funguje městská hromadná doprava zajišťovaná jak tramvajemi, tak autobusy a Metrem (cena kolem 5 Rublů). Metro je v Moskvě neocenitelný dopravní prostředek (přehledný, rychlý, levný). Ve městech jezdí i tzv. maršrutnyje taxi (maršrutky), které plní funkci něco mezi autobusem (levné) a taxíkem (rychlé). Nejezdí jen po městě, ale zajišťují i dopravu do nejbližších okolních měst.


   Stejně jako při cestě tam. Autobus z Petrohradu do Tallinu stojí asi 200 RUB (možnost uplatnění ISIC, ITIC). Vlak do Lotyšska odjíždí z Moskvy v 21:00 hod. a stojí 445 RUB (stanice Rezekne). Snad se i vyplatí opouštět Rusko autobusem (jak finančně, tak i časově a spoje jsou častější).