Jak se dostat do Turecka


   My jsme volili trasu vlakem a autobusem přes Bukurešť. Jízdenka na vlak pro 4 lidi byla zakoupena ve vlakové stanici Břeclav na lístek Břeclav-Bukurešť-Břeclav. Existuje sleva, která se vztahuje na datum zpáteční cesty. Ta musí proběhnout některý víkend (nástup na vlak v sobotu v Bukurešti). Jeli jsme přímým vlakem Pannonia s odjezem z Prahy ve 23:22 a příjezdem do Bukurešti ve 23:19 druhý den. To je nepříjemné, jelikož musíte přečkat noc v Bukurešti a na hlavním nádraží nás vykázali. Cena jedné zpáteční jízdenky byla 1535 Kč. Zpáteční vlak (přímý) vyjíždí z Bukurešti v 7:00 a v Praze je v 5:45 nasledující den.
   Z Bukurešti můžete do Istanbulu jet buďto vlakem nebo, jak jsme jeli i my, autobusem. Autobusové spojení zajišťují dvě společnosti: rumunská a turecká. My jsme jeli s tureckou společností Toros za 25 USD/os., která sídlí asi 500m za autobusovým nádražím Gara Filaret , což je asi 5km od vlakového nádraží Gara de Nord. Vyjíždí se odpoledne a druhý den v poledne se přijíždí do Istanbulu. V jízdence je zahrnuto malé pohoštění (zmrzlina+zákusek) a malá večeře. Autobus přijíždí před sídlo firmy ve středu Istanbulu a hned vám nabízí i ubytování (za 7 USD pokoj pro dvě osoby s TV, koupelnou i záchodem).
   Na zpáteční cestu jsme využili opět služeb CK Toros s tím, že zpáteční jízdenka stála pouze 20 USD. Do Bukurešti odjíždí více spojů a můžete si vybrat ten, který vám nejvíce vyhovuje.    Při vjezdu do Turecka se na hranicích platí vstupní 30ti denní vízum za 10 USD či 10 EURO. Od 1.11. 2002 je však nutné si zařídit vízum již na ambasádě v domovské zemi a vízum na hranicích již nebude vydáváno.    Cesta se dá pořídit určitě i levněji (nebo zadarmo stopem), ale tato varianta je poměrně rychlá a za rozumnou cenu. Mnoho lidí též využívá služeb Českých drah tzv. EURO DOMINO. To se však vztahuje pouze na vlůaky a na omezenou dobu (no a taky to není zrovna zadarmo). Ještě výhodnější je koupit si zpáteční hromadnou jízdenku (min. 6 osob).