Cestování v Turecku


   Historické centrum Istanbulu není zas až tak veliké aby se nadolo projít pěšky. Jinak funguje spolehlivá městská doprava, společně i s lodní dopravou přes Bospor. K mání je i vyhlídková cesta po Bosporu.
   Po Turecku se dá cestovat jednak vlakem (malá hustota sítě železnic, ale výborná cena - Istanbul-Tatvan asi 160Kč), autobusem a tzv. dolmušem. My jsme využívali především cesty autobusem na větší vzdálenosti a dolmušem na menší. Autobusová síť je v Turecku perfektně rozvinutá a není problém sehnat jízdenku z kteréhokoliv města do kteréhokoliv jiného města. Dopravu zajišťují soukromí autodopravci, kteří mají sídlo buďto v centru města a nebo častěji na autobusovém nádraží (či oboje). Na autobusáku to má výhodu, že si můžete porovnat ceny (slevy pro ISIC) a najít nejvhodnější spoj. Dopravu zajišťují klimatizované autobusy různých značek (Mercedes, Renault, MAN atd.). Cena na 1km se pohybovala od 0,50 - 0,70Kč. Někdy se může stát, že vám budou tvrdit, že jediný autobus jede jen od jedné firmy, ale tomu nevěřte a reději se poptejte i u konkurence. Při koupi jízdenky se můžete zeptat i místních zda je cena "normální" a ne pro cizince. Osobně mohu autobusy vřele doporučit pro jejich rychlost, kvalitu, cenu a servis.
   Cesty na kratší vzdálenosti zajišťují taximinibusy, zde zvané dolmuš. S tímto typem dopravy se setkáte prakticky všude na východ od Slovenských hranic. Cena je o něco vyšší, ale je zde prostor pro smlouvání a dohodu. Není prakticky problé se těmito prostředky dostat na jakékoliv místo. Klasické taxi jsme nepoužili.
   Samozřejmě můžete cestovat i stopem. Ten na hlavních tazích je prakticky bez problémů, ty mohou nastat v odlehlejších místech. Tyto rady ale pro zkušené stopaře jsou jistě zbytečné.
   Existuje i lodní doprava mezi přímořskými městy jak u Černého moře, tak i Středozemního a Egejského. Lodní spojení je mezi městy Istanbul, Samsun, Trabzon a Rize. Nejezdí však denně (informace na místě - už si nepamatuju). Lodní spojení je i mezi městy Samsun a Jalta na Krymu.